12.4G Precision Frequency Counter Frequency Meter 11Bit/Sec Measurement FA-2-12.4GP with Power Meter
Taxes incluses. Frais d'expédition calculés à l'étape de paiement.
Availability: 2000 en stock
SKU: 76937
Specifications:
- Model: FA-2-12.4GP
- CH1 frequency range: 1Hz-300MHz
- CH1 input impedance: 50 OHM/1M OHM
- CH1 low-pass filter cutoff frequency: about 100KHz
- CH1 input reference sensitivity: 50 OHM, 25mVRMS-2VRMS; 1M OHM, 25mVRMS-10VRMS
- CH1 frequency accuracy: 0.1s gate: 0.001Hz at 10M; 1s gate: 0.0001Hz at 10M; 10s gate: 0.00001Hz at 10M
- CH1 test speed: 11bit/second at 10Mhz
- CH1 power test range: -50DBM to +20DBM and 1M-550M at 50 OHM
- CH1 power measurement accuracy: 0.5DB at 10MHz
- CH1 interface type: BNC
- CH2 frequency range: 200M-12.4G
- CH2 input impedance: 50 OHM
- CH2 power measurement accuracy: 1DB at 2.45GHz
- CH2 power measurement range: -35DBM to +15DBM at 2.45G
- CH2 frequency accuracy: 0.1s gate: 1Hz at 1GHz; 1s gate: 0.01Hz at 1GHz; 10s gate: 0.001Hz at 1GHz
- CH2 input power: -20dBM to +13dBm at 0.5-5G
- CH2 interface type: SMA
- Gate time: 0.1s/1s/10s
- Internal reference frequency: 10MHz
- Internal reference type: OCXO
- Internal frequency standard year aging: 0.5Hz
- Internal reference output port power: 4dBm
- External reference input power range: 0dBm to +20DBM
Operation modes:
- CH1 frequency measurement mode
- CH1 statistical mode
- CH2 frequency measurement mode
- CH2 statistical mode
Front Panel's Functions:
- MODE: Operation mode switch
- GATE: gate time selection
- RST: restart measurement
- RST+MODE: CH1, switch 50OHM/1MR impedance
- RST+GATE: CH1 switch LPF ON/OFF
- CH1: Channel 1 input
- CH2: Channel 2 input
Rear Panel's Functions:
- 10M REF INPUT: external 10M reference input
- 10M REF OUTPU: 10M reference output
- USB: USB port
- STD ADJ: internal OCXO frequency fine tuning
- ON/OFF: switch
- 11.7-12.9V MAX 12W: DC socket
Other Parameters:
- Types of statistical mode data: average, maximum, minimum, peak-to-peak
- Power supply: 11.7-12.5V, Start: <0.4A, Stable: <0.2A
- Dimensions: 106 x 55 x 105mm/4.2 x 2.2 x 4.1"
- Net Weight: 350g/0.8lb
Package Included:
- 1 x Frequency Meter
- 1 x DC 12V Power Adapter