AT24CB AC50-300V 100A Electric Energy Meter Multimeter (Bluetooth) w/ Open-Close Type Transformer
Tax included. Shipping calculated at checkout.
Availability: 2000 in stock
SKU: 77458
Collections:
Download User Manual and APP:
2. APP for IOS: search E_test on APP store for iPhone to download
3. APP for Android: https://www.mediafire.com/file/0jiio43c0vuu1wx/U_Meter-Phone_mobile.apk/file
4. APP for Android: search E-test at Google play to down load
Features:
- Test range: voltage AC50-300V; current 0-100A; power 30KW
- 2.4" HD color screen; support Chinese and English interface
- External open-close type transformer enables easy measurement. Test wires directly
- Simple wiring: Just power the meter to accurately test the voltage, and then pass the load wire through the external shunt of the meter to accurately test the current, power, etc. The mutual inductance method allows the current to reach 100A and the power to reach 30KW for accurate measurement with no loss and no heat, bringing the industry technology to a new level
- With multiple certifications to ensure quality
- Can measure accumulated electricity and accumulated electricity charges; with timing function
- Display frequency and power factor (Hz and PF)
- Displays internal and external temperature; displays carbon dioxide
Specifications:
- Model: AT24-CB
- Bluetooth connection: support
- Voltage: AC50~300V
- Current: 0~100A
- Power: 30000W
- Timing: 999.99.99H
- Electricity: 9999.99kwh
- Power factor: 0.00~1.00PF
- Panel size: 85.7 x 63mm/3.4 x 2.5"
- Installation size: 76 x 53mm/3 x 2.1"