YF-BKT80V30A 10-75V/30A DC-DC Step up down Converter Buck Boost Converter Full Set for Fuel Cells
Tax included. Shipping calculated at checkout.
Availability: 2000 in stock
SKU: 85213
Collections:
Read before purchasing:
- Do not use a 3A/5A regulated DC power supply as an input to test the power supply.
- Basic technical knowledge and hands-on ability are highly recommended.
- Certain power supply test and measurement capabilities and equipment are recommended. Do not test this power supply with a 3A adjustable regulated power supply used in labs.
- Do not test the current-limiting power supply in CC mode of an electronic load.
- Output current adjustment range: If the input power is sufficient, and the output power supply is 20V and a 0.4Ω resistor is connected to adjust CC potentiometer, the output current can be adjusted to a maximum of 50A, but cannot be adjusted to the minimum limit value (except 0A).
Tips:
- The recommended parameters for this module are: input voltage within 75V (limit test at 85V input) and output voltage within 75V. The input and output currents should be within 32A.
- Input current is up to 40A. It is not recommended to use it for long periods of time at maximum current, especially in high boost ratio mode, to ensure good heat dissipation.
- Potentiometer lifespan is relatively limited, and frequent adjustment is not recommended.
Application:
- Solar panel or generator power tracking charging
- Fuel cell charging
- The regulated power supply can be adjusted to charge battery
- Applications with limited input power
- For battery to charge battery. Battery is discharged constantly and high-power LED
- A regulated power supply supplies power to devices
- Extend applications for external control voltage and current
Package Included:
- 1 x Set of Buck Boost Converter (power supply board + fan + digital display + heat sink)
Note:
- Battery is not included in the package.
Typical Performance (YF-BKT80V30A):
- Non-isolated four-switch synchronous buck-boost
- Wide input DC10-75V and output DC3-75V
- Peak efficiency ≥ 98%
- Over-current protection
- Over-temperature protection self-recovery
- Remote ON/OFF
- Optional temperature-controlled fan
- Load indication
- Optional output voltage and current display
- Adjustable input voltage and current
- Adjustable output voltage and current
- The output voltage and current are externally controllable
- Input voltage tracking is suitable for battery panels
- Battery charge back-charge protection to 80V
- Power can be over 1000W (input and output> 36V)
- All tests are made at 48V input voltage, resistive load, and room temperature at 25°C. Parameters are subject to change without notice
Attention:
6: It is not recommended to adjust the output current limit to less than 4A, otherwise the output voltage will be 0.2-2V lower. When it is adjusted to 0A, there will be no output.
7: For different applications, some parameters may need to be adjusted.
Attention:
1: When testing this power supply, it must be ensured that the input source can provide a large enough current (>45A) to ensure that the power supply does not collapse or even be damaged. If it cannot be guaranteed, not use it with a large load or test the full function.